RAMAZAN VE MEKKE-ZAMAN VE MEKAN

RAMAZAN VE MEKKE-ZAMAN VE MEKAN

Ramazan,  kendine has mühim özelliklere sahip kıymetli bir ay. Her şeyden önce Kur’an-ı Kerimin indiği ay olması, değerini kat kat artırıyor. Tıpkı, “güz mevsiminin evvelinde yağıp yeryüzünü tozdan temizleyen yağmur” anlamında olduğu gibi müminlerin   günah kirlerinden arınıp kalplerinin pak olduğu ay;  yine  “güneşin şiddetli hararetinden taşların yanıp kızması”  anlamında olduğu gibi, katlanılan zahmet ve meşakkatler dolayısıyla mü’minlerin günahlarının yandığı rahmet ve mağfiret ayı.

Ramazan,  bu nedenle inananların,  günahlardan bunalan ve rahat bir nefes almak isteyenlerin hasretle bekledikleri; sağanak halde inen rahmet ve mağfiretle arınmak istedikleri en kıymetli aydır.  İlahi rahmete karşılık zahmeti ve eda edilecek ibadeti bol, koskoca bir ay…

İşte insan, bu zamanı bir de mekanla bütünleştirebilirse nasıl olur?.. Neler görür ve neler yaşar?.. Aradan kilometreler kalksa neler hisseder?.. Evet! Ramazan ayında Mekke’de olmaktan söz ediyorum… Rahmet ayında âlemlere rahmet olarak gönderilen Hz. Peygamber’in doğduğu mekânlarda olmaktan bahsediyorum… Rahmet ayında, inişi ile insanlığı dirilten Kuran’ın indiği topraklarda bulunmaktan bahsediyorum… Rahmet ayında peygamberimizin atası Hz. İbrahim’in bizler için inşa ettiği Kâbe’nin yanı başında olmaktan söz ediyorum. Bu rahmet ayında ekin bitmemiş kupkuru vadiye gelen iki peygamber ve  gelecek olan O, en son peygamberle onun ümmeti için yerden kaynayan zem zem suyundan kana kana içmekten bahsediyorum…Rahmet ayında, yeryüzü kurulduğu günden beri “Harem” olarak kabul edilen ve Hz. İbrahim’in sınırlarını yeniden belirlediği dokunulmaz ve emin beldede yaşamaktan söz ediyorum….

Nasıl ki, kurban bayramını hac ibadeti ile birlikte yaşamak zamanda ve mekânda zirve bir güzellikte yaşamak ise bir mü’min için, Ramazan ayında da Mekke semalarından  “Ikra’”  sadalarını işitmek duygunun en zevkli doruklarında safa sürmek olacaktır.

Acaba nasıl geçer bu kutlu mekânda Kuran Ay’ı, acaba hangi mutluluklar yaşanır bu Ğufran Ay’ında. Müminler hangi mağfiret deryasından nasiplenir bu cennet mekânda?

Rabbim isteyen herkese nasip etsin! Etsin ve görsün ki, imkânını bulan ve nasibi olan müminler en kıymetli zamanı bu en değerli mekânda geçirmek için Mekke’ye akın etmiş ve Harem-i Şerif’i doldurmuşlardır. Özellikle ramazan ayının son on günü Harem-i şerifin civarı hac günlerinden farksız, namaz vakitlerinde bir santimetre kare yer dahi servete değer; İnsanlar bu konuda oldukça hassas, yer bulmak son derece zor; bastığı toprağın, ibadet edeceği mekânın ne kadar paha biçilmez olduğunu insan buradan da anlıyor.

Ramazan ayı, ibadet fırsatı son derece bol ve bereketli bir ay, Mekke ise gecesi gündüzü olmayan bir şehirdir. Geceyi değil, uyku saatlerini ayarlamak önemlidir. Aksi takdirde ne Ramazan’ın ne de Mekke’nin hızına yetişmek mümkün değildir. Her halükarda nefes nefese kalınır. Çünkü tavafıyla sa’yi ile umre ibadeti oradadır. Ramazan ayında bir umre daha yapabilme arzusu ile daha fazla çaba sarf etmek gerekir. Hele hele yaklaşık iki saat süren teravih namazlarının kim birini kaçırmak ister ki. Teravih namazının tam yarısında imam biraz ara verir. Bu esnada varsa cenaze namazı kılınır, mutlaka birileri rahmet-i Rahman’a kavuşmuştur. Namazın ikinci yarısı başka bir imamla devam eder. Teravih namazı kılınırken diğer taraftan tavaf da devam eder. Kişi istediğini yapabilir; isterse teravih kılar, isterse tavaf eder, isterse teravihin bir kısmında tavafa geçer ya da namaza hangi rekâtında ulaşırsa oradan dâhil olur.

Ramazan ayında bu değerli mekânda rağbet gören zaman dilimlerinden biri de Harem-i Şerif’te cuma namazına dâhil olmaktır. Cuma namazları son derece kalabalıktır. Saat 11 den sonra Kâbe’ye girmek neredeyse imkânsızlaşır. Belli bir zaman sonra ne ileri ne geri gidilebilir, yol boylarına da oturulamaz. Çünkü olağanüstü her durumda çıkışların açık olması gerekir. Cuma günü zamanın feyzi ve bereketi, mekânın feyiz ve bereketiyle orada cem oluverir müminlerin gönlünde…

Bu rahmet ayında Harem-i şeriften bir güzellik de Teheccüd namazıdır. Ramazan ayının son on gününde vitir namazları ve kunut, teheccüt namazının sonunda kılınır. Teravih namazından yaklaşık iki saat sonra kılınan ve yine bir buçuk saat kadar devam eden teheccüt namazı Kâbe’de özellikle ramazan ayında toplu şekilde yapılan en önemli ibadettir. Rükû ve secdelerde daha uzun süre dua edilir; sonunda kılınan vitir ve kurut duası her şeye değer. Diğer taraftan teheccüt namazının bir bölümünde tavaf etmenin zevkini keşfedenler de kunut duasıyla birlikte huşu içinde tavaf ederler.

Harem-i şerifteki zevk ve huşu dolu anlardan biri de Kâbe’nin karşısında, hemen yanı başında iftar etmektir. Tam iftar yaklaşırken ve ezan okunurken Mevla’ya açılan eller, dökülen gözyaşları ve yapılan dualar, evveli rahmet ortası mağfiret ve sonu cehennemden azad olma günleri olan bu mübarek ayda ve bu iftar anında inşallah geri çevrilmeyecektir… İftar vakti Kâbe’nin dış kısmında kutularla hazırlanmış iftarlıklar ikindiden sonra yavaş yavaş hazırlanmaya başlar. Sofralar yayılır, İnsanlar yerlerini almaya başlarlar. İçerde ise daha sade, hurma ve zemzemden oluşan sofralar vardır. Çoğu zaman insanların yanlarında ufak tefek yiyecekler bulunur. Bunlar da birbirine ikram ede ede çoğalır, sonunda insan kendini mükellef bir sofradan kalkmış gibi hisseder, çünkü orada, maneviyat sofrasında gönüller doymaktadır. Bazıları termoslarla kahve ya da çay getirmişlerdir, insanlara dağıtırlar. O esnada ne olursa olsun hepsi kabul, bir bardak çay ya da kahve Kâbe’nin karşısında epeyce hatırı sayılır kıymettedir, içimine doyum olmaz. İftar çabuk yapılmalıdır ki,  Kabe’de akşam namazına yetişilsin çünki iftardan çok kısa süre sonra akşam namazı için imam tekbir getirmeye başlar.

Kâbe’de ferdi olarak yapılan dualara, ramazan ayında topluca yapılan duaları da ilave etmek gerekir. Özellikle Kadir gecesi imamın yaptığı kunut duası hafızalardan silinmez. Kunut dualarının her biri ve teravihte okunan hatmin son gün yapılan duası ise neredeyse kırk beş dakika sürer. O esnada insan, yapılan dualardan yükselen seslerin dünyadaki bütün Müslümanlar tarafından işitildiği ve hep birlikte “Amin!” dedikleri hissine kapılır ki, inşallah bu dualar bütün Müslümanların dualarına ve hislerine tercüman olur.

Bu yeryüzü cennetinde geçirilen ramazan ayının sonunda beklenen mutlu son, güzel bir bayramla taçlanmalıdır. Evet, gerçekten de öyle olur. Kabeyi görebilecek bir yer bulup namazı orada kılabilmek için Harem-i şerife çok erken gitmek gerekir. Ne kadar geç kalınırsa o kadar gerilerde namaz kılmaya, Kabeyi görmemeye razı olur insan. Haremin içi, dışı sımsıkı oturan insanlarla iyice dolar. O gün herkes oradadır. İnsanlar bayramlıklarını giymişlerdir. Kadınlar sanki düğüne, nişana gelmiş gibidirler. Hele çocuklar, göz alıcı kıyafetleri, saçlarındaki enva-i çeşit süs ve tokalarla bugünün bayram olduğunu en iyi anlatanlardır. Bazıları da hazırlıklı gelmişlerdir. Getirdikleri şekerleri, hediye paketi haline getirdikleri misvak ve hurmaları dağıtmaya bazen de oturanlara doğru fırlatmaya başlarlar. Bunlar, bir aydan beri oruç tutanlara bayram sabahı Harem’de Rahman’ın en güzel ikramı olarak algılanır. Sabah namazı eda edildikten sonra bayram namazı beklenir, bu bekleyişte yüksek sesle tekbirler getirilir. İnsanlar bu tekbirler esnasında balkonlardan Kâbe’yi ve tekbirlerin tezahürünü seyrederler adeta. Bayram namazını tekbirlerle bekleyiş sanki Mekke’yi fetheden askerleri ve sevgili ashabı ile Hz. Peygamber’in Kâbe’ye girişini beklemek kadar insana heyecan verir. Sanki Rasulullah kapılardan birinden girecek ve bayram namazını kıldıracaktır. Beklenen an gelir coşku dolu tekbirlerle birlikte bayram namazı kılınır, hutbe dinlenir ve sonunda herkes birbiriyle bayramlaşır.

Ta ilk sahur anından başlayan mekândaki güzellikler bayram namazı ve bayramlaşma ile nihayetlenir. Dualar dualara eklenir son bir defa, cennetten gelen bu esintiyi tekrar yaşamak üzere… Dualar vardır orda, gelemeyenler için; tövbeler vardır orda işlenen günahlar için son bir çırpınışla; şükürler vardır orda Rabbin nimetlerine karşı yapılan; aşklar vardır orda yürekleri tutuşturan; gözyaşları vardır orda gözlerden yağmur gibi inen.  Allah arzu eden herkese bu mutluluktan tatmayı ve yaşamayı nasip etsin. Amin!

 Selva Yımaz ÖZELBAŞ

RAMAZDAN BİZE KALANLAR

RAMAZDAN BİZE KALANLAR

Ramazan ayı bize neler bıraktı, neleri tekrar ettirdi, neleri yeniden hatırlattı?

Her zaman olduğu gibi yine rahmetiyle, mağfiretiyle geldi ramazan Müslümanların hayatına… Oruç tutanlar onunla yedi, içti, onunla uyudu, uyandı.  Nasıl hareket etmek gerektiğine o karar verdi. İnananlar onun ritmine ayak uydurdular. İbadet ve iyilikte yarıştılar. Adeta bu ayda zamanla yarış vardı. Çünkü ramazan belirli bir zaman dilimi idi ve her sene olduğu gibi gelip gidecekti. Ona uyum sağlamayanı bırakır giderdi.

Bu yüzden, ramazan ayı gelince Müslümanlar ona fazlasıyla özen gösterirler, misafir gibi karşılarlar. Hoşnut kılmayı ve incitmemeyi isterler. Onun orucu aç kalmak değildir, o yüzden hasta dahi olsalar kendilerine verilen yeme ruhsatını kullanmak onlara zor gelir. Bunu yaparken de gizli yapmaya özen gösterirler. Bu davranış, ramazan ayına saygıdan ve hayâdan kaynaklanmaktadır.

Bu nedenle ramazan ayı mü’mine hayâlı olmayı öğretir diyebiliriz. Önce rabbinden hayâ eder kul. Ona karşı gelmek gibi görür hasta dahi olsa oruç tutmamayı.  Çünkü küçüklüğünden beri ramazanla gelen oruç onu öyle terbiye etmiştir. Sonra da insanlardan utanır ve alenen herkesin oruçlu olduğu ortamlarda bir şey yemeye çekinir.

Ramazan ayında mü’minler paralarını, sofralarını ve güler yüzlerini paylaşırlar.  Bu ramazan da öyle yaptılar. İftardan sahura, sofradan sofraya koşuşturdular. Yedirdiler hatta beraber yediler, ekmeklerini sularını paylaştılar. Sofralarda herkes vardı; mahalle komşuları, akrabalar, eski dostlar, muhacirler, amir, memur hepsi bir araya geldiler bu vesileyle. Çok teferruatlı yemekler yemediler aslında, çünkü bir hurma, bir tas çorba, bir bardak ayran, bir dilim ekmekle de iftar verilebileceğini Hz. Peygamberin sünnetinden öğrenmişlerdi.

Bu ay, müminin kesesinin ağzını açtığı ay oldu. Adeta yeryüzünde Allah’ın halifesi –insan- iş başındaydı. Etrafına bakınıyor; “nerede ihtiyaç sahibi olanlar, nerede benim dertli kardeşlerim, kimin neye ihtiyacı var!”, diyordu. Hatta dünyanın başka yerindeki Müslüman kardeşini dahi düşünüyor onun sofrasına da ulaşmaya çalışıyordu. Çünkü biliyordu ki, bu ayda verilen sadakalar, yapılan iyilikler başka aylarda yapılan farzlar kadar kıymetliydi. Mü’min kardeşi açken kendisi tok yatan biri olmak istemiyordu.

Oruç tutan Müslüman bu ay başkalarını kendisinden daha fazla düşündü. Bu ay mü’minin cömertliği kardeşliği zirvede yaşadığı bir ay oldu. Çünkü biliyordu ki bu ayın sonunda bir bayram vardı ve bu bayramı alnı ak ve başı dik, görevlerini ifa etmiş olmanın sevinci ile ve tüm müminlerle beraber kutlamak istiyordu.

Mü’min ramazanın rahmet yağmurlarında ıslanmak hatta sırılsıklam olmak için gayret etti, her fırsatı değerlendirdi, mukabeleden mukabeleye koştu, ”Kur’an’ı anlamadan bu nasıl okuyuş ” diyenlere inat anlıyormuşçasına rabbinin kelamını zevkle okudu ve dinledi. Çünkü o Kur’an’a kalp gözüyle bakıyor, yüreğiyle dinliyordu. Sonunda sayısız Kur’an hatimleri ve duaları dünya semasında yankılandı, rahmet bulutlarına karıştı.

Ramazanın sahurunu ve iftarını zevk haline getirmeyi bildi. Bahçelerde, sahillerde, kırlarda, parklarda iftar ve sahurlarına renk kattı. Sadece yeyip içmedi bol sohbetli sofralardan bol secdeli teravihlere koştu, ardından teheccüt ve tesbih namazları kıldı.   Bu arada sokaklarda rastladığı oruç tutmayanları kaale bile almadı. Belki hastadır, ‘rabbim ona şifa ver!’, diye dua etti.

Hâsılı kelam, ramazan ayı bize saygı duymayı öğretti;  hem kendisine hem oruç tutanlara saygı duymayı.  Gerçekte bu ay saygınlığı olan bir aydır. Kur’an’ın inişinin, insanlığı aydınlatışının yıl dönümü. Dolayısıyla bu ay bize Kur’an’ın yolundan sapmamak gerektiğini tekrar hatırlattı. Bu nedenle ebeveynler çocuklarına küçük yaşta oruç tutma alışkanlığı edindirmeliler.  Bu alışkanlığın yanında aşikâre meydanlarda yeyip içerek ramazan ayına ve oruç tutanlara saygısızlık etmemeleri gerektiğini de öğretmeliler…

Ramazan ayı inananlara,  maddi -manevi paylaşım ve iyilik etmenin önemini tekrar hatırlatarak bu hasletin kalplere ve zihinlere iyice yerleşmesini sağladı. Müslümana bu yeryüzündeki asli vazifelerini hatırlattı. Diğerkâm ve îsar sahibi olmanın, empati kurmanın pratiklerini tekrar yaşattı. Her şeyden önce insana iradesine sahip sabırlı, dayanıklı bir kişiliğe sahip olmanın önemini hatırlattı.

Mü’minin, bu dünyanın oyalamalarına karşı uyanık olması ve bol ibadet etmesi gerektiğini, ömrün işte bu ramazan gibi geçip gitmekte olduğunu tekrar hatırlattı.

Şimdi ise bayram…  Daha pek çok nasihatle yanımızdan rüzgâr gibi geçen ramazandan acaba elimizde ne kaldı, ona iyi bakmak ve sıkıca tutmak gerekir. Bize tekrar güzel nasihatler edip hayra yönlendiren nice ramazanlarla karşılaşmak dileğiyle hayırlı bayramlar!

Elveda ey güzel öğretmen, ramazan!

Selva Yılmaz ÖZELBAŞ

RAHMET GÜNLERİ

RAHMET GÜNLERİ

Cenab-ı Hak insanı zaman zaman değil her zaman dener. Çünkü insan bu dünyada sürekli imtihandadır. İmtihan soruları insanın karşısına uygulamalı kulluk vazifeleri şeklinde çıkmaktadır. Kur’an’da da ifade edildiği gibi insan kulluk etsin diye yaratılmıştır. Sonsuz ve eşsiz güzellikteki nimetler ahirette insan için rabbi tarafından hazırlanmıştır. O nimetlere kavuşabilmek emek ister, sabırla mücadele ister, ibadet dolu bir hayat ister.

İmtihan hep iyi gitmez; kişi yanlışlar yapar. Bu yanlışların bir kısmı Allah’a karşı bir kısmı kendisine karşı bir kısmı topluma karşı, tabiata karşı, hayvanlara vs. Bu esnada insanoğlu Allah’ın sabrını da unutur. Yanlışlarıyla mutlu olmanın yollarına bakar. Davranışlarının hep doğru olduğunu zanneder.

Bir gün gelir hatalarının sonucunu bu dünyada görmeye başlar. Eğer başkalarını suçlamak yerine öz eleştiri yapar, “benim de hatam olabilir” derse imtihan kendi lehine döner, notlarını yükseltir. Önemli olan kişinin kendini tanımasıdır. Peygamberimizin “Nefsini bilen, Rabbini bilir.” Sözlerinde olduğu gibi doğru yolu bulabilir.

Talibi ’ye ait olduğu söylenen çok güzel bir söz var, der ki;

“Çeşm-i insaf gibi kâmile mizan olmaz

Kişi noksanını bilmek gibi irfan olmaz.”

İşte bu ramazan günleri başından sonuna kadar kula noksanını bilme ve hatadan dönme fırsatı veren rahmet günleridir.. Hatasız kul olmaz, kul da İstiğfarsız. İstiğfardan önceki aşama, hata yapmış olabileceğini kabul etmektir. Sonraki aşama hatalarını fark edebilmektir. Ölçü Kur’an ve sünnet olduğu takdirde hatayı-sevabı fark edebilmek, görmek mümkündür. Eğer ölçü nefis olursa hatayı anlama konusunda hiçbir uzuv görevini yerine getiremeyecek yani göz kör, kulak sağır, kalp de hissiz olacaktır.

Hatadan dönme fırsatı veren ramazan ayının rahmet günleri ne kadar önemli ise bu fırsatı değerlendirmemek de o kadar gaflettir. Hz Peygamber (s.a.v.)’in “Ramazan’a eriştiği halde, günahlarından bağışlanmayıp cehenneme girene yazıklar olsun!” hadisi buna işaret eder. Ramazanın rahmet yağmurları, farkına varılan ve tevbe edilen hataları yıkayacak yağmurlardır.

Acaba orucun açlık ve susuzluğuna, nefsin isteklerine sabretmenin karşılığında gelecek olan rahmet ne olabilir! Fakirlerle yiyeceğini paylaşmanın sonunda rabbin hoşnutluğu, fakirin duaları, kalbi kırık insanları ziyaret ederek gönüllerini almak, teravih namazını hem de cemaatle kılmak, her türlü iyiliği fırsat bilerek ihtiyacı olanlara koşmak, darda kalanlara, dul, yetim ve öksüzlere ana-baba, kardeş olabilmek, komşuluğu güzel yapabilmek, bilmeyene öğretmek, yolda gidene rehber olabilmek, birinin ağır gelen yükünü kaldırmak, v.s. tüm salih ameller Rabbin zamana özel rahmetini celbedecek amellerdir. Özellikle bu ayda yapılan salih ameller daha kıymetlidir; çünkü bu ayda yapılan iyilikler başka aylarda yapılanlardan kat kat fazlasıyla değerlidir.

Özetle, kul öncelikle kendini tanır sonra hatalarını fark eder ve bunlara tevbe eder yeni sayfalar açıp güzel amellerle doldurabilirse  temiz bir dünya hayatına sahip olabilir.

Hz. Peygamber, “Kim, iman ederek ve mükâfatını sadece ALLAH Teâlâ’dan bekleyerek Ramazan orucunu tutarsa, onun geçmiş günahları mağfiret olunur.” (Buhari, İman: 28) buyurur. İşte kul için en büyük rahmet günahlarının bağışlanmasıdır.

Selva Yılmaz ÖZELBAŞ

MÜBAREK RAMAZAN

MÜBAREK RAMAZAN

Ramazan ayı on bir ayın sultanıdır. Onun bu kutsiyet ve fazileti Kur’an-ı Kerim’de ve hadis-i şeriflerde ziyadesiyle belirtilmiştir. Allah (c.c.), Bakara suresinde “Ramazan ayı, insanlara yol gösterici, doğrunun ve doğruyu eğriden ayırmanın açık delilleri olarak Kur’an’ın indirildiği aydır…” buyurur. (Bakara/185) Ardından da bu ayda oruç tutmak gerektiğini beyan eder.

Sevgili Peygamberimiz de bir şaban ayının son günlerinde mescitte ashabına yaptığı hitabında ramazan ayının anlamından, özelliklerinden, faziletinden bahsediyor ve ramazan ayında itina ile yaşamanın ümmetine neler kazandıracağını anlatıyor. Allah (c.c.) Rasulü (a.s.) bu konuşmasında;“ -Ey insanlar! Yüce ve mübarek bir ayın gölgesi üzerimize gelmektedir” diyerek insanları bu aya hazırlıyor. Devamında da o ayın içindeki kadir gecesini işaret ederek, “o ayda öyle bir gece vardır ki bin aydan daha hayırlıdır”, veciz ifadesi ile kadir gecesinin kıymetini anlamamıza yardımcı oluyor. Anladığımız odur ki, Kur’an ve indiği gece olan kadir gecesi hem ömre ömür katan yani ömrü bereketli kılan  hem de geçmişten kıyamete bütün insanlığı aydınlatacak olan son kitaptır.

Hz. Peygamber (a.s.) bu konuşmasında Kur’an’da orucun farz kılındığını beyan eden ayeti te’yid etmiş ve “ Allah o ayın orucunu farz kıldı”, şeklinde ifade etmiştir. Hz. Peygamber ramazan ayının gecelerinde bir de nafile namaz ibadeti olduğunu söylemiş ve bu nafile ibadeti yaparak ramazan gecelerini de namazla ihya etmemizi istemiştir. Bu namaz bildiğimiz teravih namazıdır.  Tek başına kılındığı gibi en güzeli cemaatle kılmaktır ki, böylece Mü’minler camilerde, mescitlerde bir araya gelerek rahmeti toplum üzerine celb ederler. Camilerde toplu olarak kılınan namazlar yeni yetişen nesle çok önemli mesajlar verir.

Hz. Peygamber bu konuşmasında ashabına ramazan ayı ile diğer ayları kıyaslayarak “O ayda bir hayır işleyen kimse diğer aylarda bir farz işlemiş gibi olur. O ayda bir farz işleyen ise diğer aylarda yetmiş farz işlemiş gibi sevap alır”, buyuruyor. Bu iki zaman dilimi arasındaki farkı anlamak ramazan ayını daha iyi değerlendirmeye yarayacaktır. Ramazanla birlikte farklı bir atmosfere girilmekte, ibadet ve itaatler bakımından farklı bir iklime kavuşulmaktadır ki bu da inananlar için af ve mağfirete, rahmete vesile olacaktır. Ramazanda kendisini iyilik ve hayırlara adayan insan bu alışkanlıkla bayramdan sonra da bu güzelliklere devam edecek, peygamberinden aldığı müjdenin mükâfatını sonunda rabbinden alacaktır.

Peygamber efendimiz ramazan ayının kıymetini takdir ederek hayırlar elde etmenin kolay olamayabileceğini, nefislere ağır gelebileceğini bu yüzden sabırla mücadele etmenin gerekliliğini ifade etmiş ve konuşmasında “O, sabır ayıdır. Sabrın karşılığı ise cennettir”, demiş, hakkı ve sabrı tavsiye etmiştir.  Sabır zordur ama elde edildiğinde aşılamayacak şey yoktur. Bütün güzellikler sabrın sonunda elde edilir. Her külfetin sonunda bir nimet vardır. Kuranda da buyurulduğu gibi zerre kadar iyilik ve hayır mutlaka karşılık bulacaktır.

Ramazan ayı ibadetlerin ve gündelik hayatın birlikte ve paylaşılarak yaşanması tavsiye edilen bir aydır. Unuttuklarımızı hatırlatan, uzak olduklarımıza yaklaştıran bir üslubu hayatımıza sunmaktadır. Peygamberimiz (a.s.), “O yardımlaşma ayıdır.  O ayda müminin rızkı bollaşır.  O ayda kim bir oruçluyu iftar ettirirse, günahlarının bağışlanmasına ve cehennemden kurtulmasına sebep olur. Aynı zamanda oruçlunun sevabı kadar sevap verilir. Oruçlunun sevabından da hiç bir şey eksilmez”, buyurur.  Ashab ise iftar ettirme konusuna açıklık getirecek bir soruyu Rasûlullah’a tevdi ederler ve;

“- Yâ Rasûlallah! Hepimiz oruçluyu iftar ettirecek bir şey bulamıyoruz” deyince Rasûlullah (a.s.):

“- Allah bu sevabı, oruçluyu kuru bir hurma ile veya bir yudum su ile ya da bir yudum süt ile iftar ettirene de verir”, buyurarak onları rahatlatır. Anlaşılıyor ki, herkes bir oruçluya iftar ettirebilir ve iftar ettirebilmek için israfa ve zorlanmaya gerek yoktur.

Rasûlullah (a.s.),  konuşmasında başka müjdeler de verir ve   “O öyle bir aydır ki evveli rahmet, ortası mağfiret ve sonu cehennem ateşinden kurtuluştur” diyerek ramazan ayını tümüyle kuşatan bu rahmetten istifade etmeyi tavsiye eder.

Bu ayın ibadet ve diğer amellerde yoğunlaşmak olduğunu; rahmet ve şefkatle kalpleri onarmak gerektiğini de sözlerine ekleyen Rasûlullah (a.s.), “O ayda köle ve hizmetçilerin yükünü hafifleten kimseyi Allah bağışlar ve cehennem ateşinden kurtarır.” Buyurur. Böylece bu ayda herkesin bol bol ibadet etmesine, zor gelebilecek orucun tutulmasında başkalarına kolaylık göstermenin önemine değinir.

Ve şunları ilave eder: “Ramazan ayında şu dört şeyi çokça yapınız. Bunlardan ikisini yapmakla Rabbinizi razı edersiniz, diğer ikisini yapmaktan da müstağni sayılmazsınız.

Rabbinizi razı edeceğiniz iki haslet şunlardır:

1-Allah’tan başka hiç bir ilah olmadığına şehadet getirmek.

2-Allah’ı anıp istiğfar etmek.

Müstağnî-minnetsiz- olmadığınız iki haslet de:

1- Allah’tan cenneti istersiniz.

2- Cehennemden O’na sığınırsınız. (Beyhaki, Şuabü’l-İman)

Allah rasulünün bu nasihatlerine uyarak, Allah’ın varlığı, birliği, yüceliği ve rahmetini idrak ile O’nu anıp, bol bol tevbe istiğfar ettiğimiz; cennetine ulaştırıp cehenneminden uzaklaştıracak amellerde bulunduğumuz, dünyada zulümlerin son bulduğu, çocukların silah sesleriyle titremediği, ana-babaların ağlamadığı nice ramazanlar temennisiyle…

Selva yılmaz ÖZELBAŞ

RAMAZAN AYI VE KUR’AN-I KERİM

RAMAZAN AYI VE KUR’AN-I KERİM

Kuran-ı Kerim ramazan ayının kadir gecesinde inmeye başlamış, ihtiyaca göre çeşitli zaman dilimleri içinde parça parça Hz. Peygamber’e vahyedilmiş ve bu süreç yaklaşık 23 yıl sürmüştür.

Kuranı Kerim’in bu ayda indirilmiş olması nedeniyle ramazan ayının müslümanların hayatında farklı bir yeri vardır. Ramazan ayı Kuranın indirilişinin yıldönümü, diğer bir ifadeyle İslam davetinin başlangıcının yıldönümüdür. Kur’an’da bu mübarek aydan ve geceden başka ismi özellikle övgüyle ve açıkça belirtilmiş bir başka ay ve bir başka gece yoktur.(Bakara:185; Duhan:3).

Ramazan ayı müslümanın dini hayatının yoğunlaştığı mevsimdir. Kuranın indiği Kadir Gecesi ise bu yoğunluğun zirveleştiği gecedir.  Kuran’ın, her şeyin ölçüsünü verişinin de bir simgesi olarak bu geceye kadir gecesi denilmiştir. Kuranın indiği gece olması dolayısıyla o gecenin, o ayın, o peygamberin kıymet ve şerefini biz insanlara anlatabilmek için bu geceye Kadir Gecesi denilmiştir.

İnanan kulların ömrünü Kur’an’la bereketli,  hayatını Kur’an’la değerli kıldığı için onun indiği geceye Kadir Gecesi denilmiştir. Kuranın senelerce inmesi ve hükümlerinin kıyamete kadar baki olması Kur’an’ın indiği bu ramazan ayında takdir edilmiştir.

Kuranın indiği ay oruç ibadetiyle taçlandırılmış;  “…kim o aya erişirse onda oruç tutsun”(2-Bakara,185)  buyurulmuştur. Hz. Peygamber’den bir rivayette ise şöyle buyurulur: “Oruç ve Kur’an kıyamet günü  kula şefaat ederler. Oruç, Yarabbi!  Ben onun yemesine ve zevklerine engel oldum. Beni ona şefaatçi yap.” Kuran: ”Ben onun gece uykusuna engel oldum, beni ona şefaatçi yap”der. Cenab-ı hak tarafından “şefaatiniz kabul olunmuştur” buyurulur.(Fethurrabbani, c.18, sh.14)

Kuran-ı Kerim’in Ramazan ayında inzali nedeniyle bu aya ‘Kur’an ayı’ nitelemesi de yapılmaktadır. Ayrıca Ramazan ayı Hz. Peygamber’in Kuran okuyuşunu artırdığı ay olarak bilinir. Bu konuyla ilgili rivayetlerin birinde (Buhari, Fezailül Kuran, 7; Müslim Fezailüssahabe,98-99) Cebrail (as)’ın Ramazan gecelerinde Peygamber efendimizle buluştuğu  ve Allah Rasulü’nün Kur’an’ı ona arzettiği(okuduğu)  bildirilirken, bir diğerinde(Buhari, a.y.) Cebrail (as)’ın her sene Hz. Peygamber (as)’a Kuran’ı bir defa (Müslim, Fezailüssahabe,98) arzettiği, yıl içinde ise bu arzın iki kere gerçekleştiği ifade edilmektedir. Bununla ilgili olarak Peygamberimiz, “Cebrail (as) her sene Kuran’ı bana arzederdi bu sene iki defa arzetti. Öyle sanıyorum ki ecelim yakındır.” (Buhari,Fezailül Kuran, 7; Müslim Fezailüssahabe, 98-99) ifadesinde bulunmuştur.

Hz. Peygamber  ve Hz. Cebrail Kur’an-ı Kerim’i birbirlerine okumak üzere Ramazan ayında her gece biraraya gelmişlerdir. Yılda bir defa yapılan bu karşılıklı okuma işi (arz/arza) Peygamber Efendimiz’in vefaat edeceği yıl iki defa olmuştur. Hz. Peygamber bu arzın iki defa yapılmasından vefatının yaklaştığını sezmiş ve bunu kızı Fatıma’ya bir sır olarak söylemiştir. (Abdülbaki Turan, Arza, DİA, İstanbul 1999, III, 446/447)

Günümüzde İslam ülkelerinde ramazan ayı süresince devam ettirilen mukabele geleneği arza sünnetinin bir sonucudur.

Hz. Peygamber Kur’an-Kerim’ı gerek namazda gerek namaz dışında, Kur’an’ın isteği üzere (25/32) ağır ağır ve tane tane okumuştur. Allah’ın kelamını okurken onunla bütünleşmiş, ona muhatap olmak için çaba sarfetmiş, manaları üzerinde uzun uzun düşünmüştür.

Hz. Peygamber’in Kur’an’ı okuyuş tarzı ile ilgili tesbit şöyledir: “Peygamber (a.s) namazda rahmet ayeti okuduğunda Allah’tan ister; azap ayetini okuyunca O’na sığınır; tenzih (Allah’ı noksan sıfatlardan uzak tutmak) ayetlerini okuduğunda ise Allah’ı tesbih ederdi.(İbn-i Mace , İkameti’s-salevat, 179)

Son Peygamber’e inen son kitap Kur’an-ı  Kerim ahir zaman insanına inen son ilahi hitaptır. Gereğince amel edilebilmesi onun okunması ve anlaşılması ile mümkündür. Allah Teala, kitabını okuyanlardan övgü ile bahsetmiş ve şöyle buyurmuştur. “Şüphesiz Allah’ın kitabını okuyanlar , namazı kılanlar ve kendilerine rızık olarak verdiklerimizden gizli ve açktan Allah yolunda harcayanlar asla zarar etmeyecek bir ticaret umabilirler. Allah kendilerine mükafatlarını tam olarak versin ve kendi lutfundan daha da artırsın diye (böyle yaparlar). Şüphesiz O çok bağışlayandır; şükrün karşılığını verendir. (35/29-30)

Bu ayet Kur’an’ı sadece okuyanları değil, aynı zamanda gereği gibi  amel edenleri övmekte ve onların Allah katında mükafatlandırılacağını bildirmektedir. Kur’an’ın lafızlarını okuyup hükümlerini yaşamamak Allah katında bir değer ifade etmemektedir.

Peygamber Efendimiz de Kur’an’ı okuyan ve ona göre hareket edenleri “Allah’a dost olan insanlar” olarak (Darimi,Fezailü’l-Kur’an,1) vasıflandırmaktadır.

Hz. Peygamber Kur’an’ı hem okumaya hem de onunla amel etmeye teşvik eden bir başka hadis-i şerifinde ise; “Kur’an okuyan mü’min, tadı ve kokusu güzel turunç meyvesi gibidir; Kur’an okumayan mü’min tadı güzel ve fakat kokusu olmayan hurmaya benzer; Kur’an okuyan günahkar kişi kokusu güzel tadı acı reyhan otundan farksızdır; Kur’an okumayan günahkar ise hanzala karpuzu misali hem kokusuz hem de tadı acıdır.(Buhari, Fezailü’l-Kur’an, 17)

Yine bir başka hadiste Hz. Peygamber, gereğini yerine getirerek gece gündüz Allahın kitabını okuyan kişiye gıbta etmek gerektiğini ifade etmekte, (Buhari, Fezailü’l-Kur’an, 20) Kur’an okumakta mahir olanların Sefere adlı meleklerle birlikte olduklarını; zorlandığı halde okumaya devam eden için ise iki sevap olduğunu belirtmektedir. (Müslim, Salatü’l-müsafirin,,244; Buhari,Tevhid,52)

Hz. Peygamber Kur’an’ı öğrenen ve öğretenlerin en üstün ve en hayırlı kişiler olduklarını (Buhari, Fezailü’l-Kur’an, 20) belirterek Kur’an’ı öğrenmeye ve öğretmeye teşvik etmiş , “Kur’an’ı öğreniniz, size onu okumanın karşılığı her harfine on sevap verilecektir…” (Tirmizi, Sevabü’l-Kur’an, 16,2912) buyurmuştur.

Kur’an’ı okumaya devam edenlerin adeta onunla arkadaş olduklarını ve o kimsenin kıyamet günü Kur’an’ın şefatine nail olacağını (Tirmizi, Fezailü’l-Kur’an, 18) belirterek  dünya  ve kalp evlerimizi Kur’an’ın ışığı ile aydınlatmamızı ve onun güzelliği ile dekor etmemizi tavsiye etmekte ve şöyle buyurmaktadır. “İçinde Allah’ın kitabından birşey bulunmayan evden daha harabe bir mekan bilmiyorum.  İçinde Kur’andan bir şey bulunmayan kimse de hiç oturanı olmayan boş ve harabe ev gibidir”, buyurmuştur. (Darimi,Fezailü’l-Kur’an,1) Hz Peygamber bu ve benzeri hadislerle Kur’an’ı ezberlemeyi ve ezberde tutmayı da tavsiye etmektedir. (Buhari, Fezailü’l-Kur’an, 23,)

Kur’an’ı okumanın önemi ve fazileti kadar onu dinlemenin de çok sevap olduğunu birçok hadislerinde ve hayatında ifade eden Peygamber Efendimiz, “ben Kur’an’ı başkasından dinlemeyi severim” (Buhari, Fezailü’l-Kur’an, 32,) buyurmaktadır.

Kur’an Allah kelamıdır. Kur’an’ı okuyan sıradan bir metni okumamaktadır. Lafızları ve manasıyla İlahi bir kelamı telaffuz etmektedir. Dolayısıyla kul onu okurken adeta Rabbi ile konuşmaktadır. O’na inanan mü’minin yapması gereken, yaratıcısının sözlerine muhatap olduğunu idrak edip üzerine düşen görevleri yerine getirmesidir.

Özellikle Kur’an’ın indiği aya ve geceye dikkatlerin çekilmesi oldukca manidardır. Ramazan ayını bu anlamda değerlendirmek; okuyarak, dinleyerek, hükmünce amel ederek  Kur’an’a önem vermek , bunun sonucunda da fazilete ermek  her mü’minin özen göstermesi gereken bir husus ve en faziletli ibadettir.

Selva ÖZELBAŞ

RAMAZAN’IN MESAJLARI

“Ramazan ayı, insanlara yol gösteren, hidâyeti, doğruyu ve yanlışı ayırdedip açıklayan Kur’an’ın indirildiği aydır. İçinizden kim o aya yetişir(ayı görür)se oruç tutsun. Kim hasta olur, yahut seferde bulunursa tutamadığı günler sayısınca başka günlerde oruç tutsun. Allâh sizin için kolaylık ister, güçlük istemez. Sayıyı tamamlamanızı, size doğru yolu gösterdiğinden dolayı Allah’ı tekbir etmenizi ister. Şükredesiniz diye (size bu kolaylığı gösterir)” 2/Bakara-185

Ramazan ayı kendini hissettire hissettire gelen bir özelliğe sahip; Önce recep sonra şaban ve daha sonra ramazan… Üçü birden bir mevsim gibi… Kendi içinde baharı, mutedil bir havayı ve ısıtan sıcakları yaşatan bir mevsim. Aynı zamanda oruç ibadeti ile özlemi, sabrı, coşkuyu, durgunluğu, teslimiyeti insanlara hissettiren; çorak gönüllere sağanak sağanak rahmet yağmurları indiren bir mevsim…

Ayette önemli bilgiler ve mesajlar var bütün inananlara. İlk mesaj Kur’an’ın bu ayda inmiş olduğudur. Ramazanı ramazan yapan, bol bol rahmete vesile olan şey Kur’an’dır. Kur’an indiği yeri bereketli kılıyor. İndiği göğü nura gark ediyor. İndiği peygamberi âlemlere rahmet kılıyor. İndiği âdemi insan yapıyor. Girdiği kalbe inşirah veriyor. Dolayısıyla bu ay dünyanın her yerinde bol bol okunduğu için yeryüzü Kur’an sadaları ile dolar.

Kur’an inmeden önce kalpler çoraktı, hem de ziyadesiyle. İnen Kur’an sayesinde insanlık rahmeti tattı. İnsan olmanın değerini bir olan Allah’a iman ile anladı. İnsanlar bir olana inanarak ve sadece O’na boyun eğerek dünya köleliğinden kurtuldular ve gerçek hürriyeti tattılar. Kadınlar ve kız çocukları korkusuzca yaşamanın ve eceli ile ölmenin sadece erkeklere ve güçlülere mahsus olmadığını anladılar. İşte bu yüzden ramazan ayına rahmet ayı denildi. Öyle bir rahmet ki, başından sonuna rahmet, mağfiret ve cehennemden azad olup cenneti kazanma ayı…

Ayetteki İkinci mesaj oruç ibadetindedir: Oruç tutmak açlığın, yokluğun, sıhhatin ne olduğunu, Rabbin verdiği nimetlerin helal olanlarına el uzatmak ve haramlardan uzak durmanın gerektiğini, nefsi eğitmenin ve erdemli yaşamanın değerini anlatan bir ibadet. Açlık ve susuzluk ramazanda oruç tutarken kıymet kazandı ve anlaşıldı.  İnsanoğlu nimetin varlığını ve değerini elindeyken anlamıyor olsa gerek ki, Rabbi oruç ile açlığı-yokluğu tattırarak olmayanların halini anlatmaktadır. İftar sofraları ise; taamın sabırla, paylaşımla, şükürle nasıl da bereketlendiğinin en güzel ispatıdır.

Bir diğer mesaj da; maddi-manevi, acı-tatlı ne varsa paylaşan bir toplum olmanın önemini anlatır. İftarıyla, sahuruyla, sadakasıyla, fitresiyle, bir de sonunda yaşattığı bayramıyla dünyamızı renklendiren bir ibadet olması; on bir ayın sultanı olarak dünyamıza, ülkemize, şehirlerimize, köyümüze kasabamıza, mahallelerimize ve ta gönüllerimize taht kurmasıdır.. Zekât, sadaka, fitre ve oruç tutamayanların verdikleri fidye fakirin yüzünü güldürmesi ile Allah’ın rahmetini celbeden en güzel amellerdir.

İnsanoğlu nisyan ile maluldür ve aralıklarla kendini yenilemesi gerekir.  Her sene yeniden gelen ramazan ayı üç aylar mevsimi ile birlikte eksilenleri doldurmak, bitenleri ve unutulanları hatırlatmak, eskiyenleri yenilemek için inananlara tanınan bir fırsattır.

Ayetin bir diğer verdiği mesaj ise, Allah’ın kulları için güçlük değil kolaylık dilemesidir ki bu, rahmetin ta kendisidir. Rabbin istediği hiçbir şey kulun vüs’atini aşmaz. Hiçbir emri kulun gücünün üstünde değildir. Her bir emri ve nehyinin de önemli bir nedeni vardır, hikmeti vardır. O yüzden Allah’ın emirlerine karşı gelmek, hikmete karşı gelmek ve hikmetteki rahmetten mahrum olmaktır.

Ramazan ayı geldiğinde bütün Müslümanlar ortak bir manevi atmosferde yaşarlar. Ramazanın Müslümanlara bahşettiği ittihad ortamını paylaşırlar. Bu bir ay içinde sahuru, iftarı, teravih namazlarını, imsak vakitlerini idrak ederler. On bir aydır fark edemedikleri hayatlarının nasıl bir hayat olduğunu anlamaya çalışırlar. Hayatı bu sayede ters yüz ederler. Rutinin dışına çıkarak Allah’ın koyduğu düzenin kıymetini anlarlar.

Doğrusu ramazan ve oruç sayısız dersler ve mesajlarla doludur. Önemli olan derslerini hatırlayan, idrak eden, ibret alan sorumlu kullardan olmaktır.

Selva Özelbaş