PEYGAMBER MESCİDİNDE NAMAZ KILMANIN ÖNEMİ

Medineli Günler-5

 

PEYGAMBER MESCİDİNDE NAMAZ KILMANIN ÖNEMİ

Medine’de namaz vakti yaklaşırken çarşı pazar hayatına perde çekilmeye akabinde de Mescide yöneliş başlar. Bu ülkede kuraldır bu. Beklenen ezan bütün Medine semalarını kaplayıp okunurken en yakınından en uzağına bütün sokaklardan mescide doğru bir insan akını başlar. Ezan huşu içerisinde dinlenir.

Ezanla kamet arasında makul bir süre vardır. Bu süre de çoğu kişinin namaza yetişmesine yardım eder. Sonunda kamet de getirilir. Mescidin içinde görevliler imkân nispetinde insanların çoğunun mescitte namaz kılabilmesi için tedbirler almışlardır. Mescidin içi dolar ve Mescidin dışındaki cemaat yerleri de dolmaya başlar. Bir kamet sesi bir de ayak sesleridir duyduklarımız. İkisi de huşuu destekler. Özellikle dışarıda namaz kılanlar mescide yetişmek için çabalayanları daha iyi gözlemlerler. Bu manzara hakikaten görülmeye değer. Cemaate yetişenler buldukları yerde değil mutlaka en uygun safa durmak için çaba sarf ederler. İmam namaz için tekbir alır. Bu esnada yetişenler namaza durur. Uzun rükûlu ve secdeli namaz huşu içinde kılınmaktadır. Namaza yetişmeye çalışanlarsa hala akın akın gelmeye devam etmektedirler.

Neredeyse imam selam verecek. Mescid’e gelmeler devam etmektedir. Cemaat yetiştiği yerden namaza durur. Önemli olan cemaate yetişmek ve bu mescitte namaz kılmış olmaktır. Sonunda imam namazı bitirmiştir, selam verir. Ve cemaate yetişmek için hala çabalayan insanlar yine gelmeye devam ederler. Mescidin bahçesinde namaza dururlar. Çünkü ameller niyetlere göredir. Ve bu mescitte namaz kılmak çok kıymetlidir. Çünkü Hz peygamber (s.a.)”Mescid-i haram hariç, benim şu mescidimde kılınan bir namaz başka mescitlerde kılınan bin namazdan hayırlıdır” buyurmuştur.

Aslında niyet Peygamber mescidinde namaz kılmak ve fazilete ulaşmaktır.  Selamdan önce bile yetişen namazı cemaatle kılmış sevabını alır. Elbette bu, güzel olandır. Selamdan sonra mescide gelen de namazını bu mescitte kılmanın ecrini alır. Ve bu her vakit tekrarlanır.

Her şeye bir perde çekmeye her halükarda namaz için mescide gelmeye ve bunu günde beş defa tekrar etmeye değmez mi?

 

Selvahoca

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir