G÷nderen Konu: Sesimizde Dikkat Etmemiz Gereken Konular  (Okunma sayřsř 50904 defa)

basvaizismail

• Administrator
  • Full Member
  • Ţleti: 105
Sesimizde Dikkat Etmemiz Gereken Konular
« : Nisan 26, 2018, 01:27:13 ÷÷ »
Sesimizde Dikkat Etmemiz Gereken Konular

1.   Diksiyon: "dictio" (konu┼čma) s├Âzc├╝─č├╝nden gelir ve "okuyu┼č ve s├Âyleyi┼č bi├žimi" demektir. "Ses" ile "s├Âz" aras─▒nda b├╝t├╝nl├╝k kurar, do─čru ve g├╝zel konu┼čulmas─▒n─▒ sa─člar. Bunun i├žin konu┼čma dilinin temel kurallar─▒n─▒ bilmek gerekir. Baz─▒ diksiyon kurallar─▒n─▒ ┼č├Âyle s─▒ralayabiliriz:

ÔÇó   "T├╝rk├že, yaz─▒ld─▒─č─▒ gibi okunan bir dil" olarak bilinir, ama de─čildir. Fiillerde "a" ve "e"sesleri, konu┼čurken daral─▒p genellikle "─▒" ve "i" olur.
├ľrnek: Yiyecek = yiyicek ─░├žecek = i├žicek

ÔÇó   ├ľzellikle bile┼čik s├Âzc├╝klerde, bile┼čik ├Âzel adlarda, tamlama ve deyimlerde ulama yap─▒lmas─▒ ┼čartt─▒r. Ulama, dinleyenin de anlamas─▒n─▒ kolayla┼čt─▒r─▒r. Dilde ak─▒c─▒l─▒─č─▒ sa─člar.
├ľrnek: en eski - e-nes-ki
Genel ─░dare Kurulu = Ge-ne-li-da-re-ku-ru-lu

ÔÇó   ├ťns├╝z harfler daha a├ž─▒k telaffuz edilmeli.
2.   Vurgu: Her dilin kendine ├Âzg├╝ bir "t─▒n─▒s─▒", bir "melodisi" vard─▒r. Dilin melodisi tonlama ve vurgulamayla olu┼čur.

ÔÇó   Vurgu, c├╝mlede anlamca ├Ânemli s├Âzc├╝kleri ├Âne ├ž─▒kar─▒r, hatta anlam─▒ de─či┼čtirir. ├ľrnek: D├╝n ben sizi arad─▒m. (Ba┼čka zaman de─čil, d├╝n arad─▒m.)
D├╝n ben sizi arad─▒m. (Ba┼čkas─▒ de─čil, ben arad─▒m.) D├╝n ben sizi arad─▒m. (Ba┼čkas─▒n─▒ de─čil, sizi arad─▒m.)

ÔÇó   T├╝rk├že'de  vurgu,  s├Âzc├╝klerde  genellikle  son  hecede,  c├╝mlede  ise  genellikle y├╝klemden ├Ânceki s├Âzc├╝ktedir. Yer adlar─▒nda ise genellikle ilk hecededir.
ÔÇó   ─░ki s├Âzc├╝kte bir vurgu yap─▒l─▒rsa, hem anlamca ├Ânemli olan s├Âzc├╝k dikkatten ka├žar, hem dilin melodisi bozulur, hem de dinleyen yorulur, rahats─▒z olur.

3.   Tonlama:  Konu┼čurken, c├╝mlenin anlam─▒na uygun olarak, sesimizi al├žalt─▒p y├╝kseltir, setle┼čtirir ya da yumu┼čat─▒r─▒z. Bu ses de─či┼čimine tonlama denir.

4.   Konu┼čma Temposu: Konu┼čmada "tempo" ile "dinamizm" birbirinden farkl─▒ olgulard─▒r. Dinamik ve canl─▒ olmak u─čruna konu┼čma temponuzu art─▒rmay─▒n. Hem tane tane konu┼čup, hem de dinamik olabilirsiniz. Konu┼čma temponuzu kar┼č─▒ tarafa g├Âre ayarlay─▒n.

5.   Sesin Y├╝ksekli─či: Bir mesaj─▒ iletirken hedefiniz; anla┼č─▒l─▒r, g├╝venilir ve inand─▒r─▒c─▒ olmak. Ba─č─▒rarak ve dinleyenin alg─▒lama h─▒z─▒ndan daha h─▒zl─▒ konu┼čmak anla┼č─▒lman─▒z─▒ zorla┼čt─▒r─▒r. Telefondayken, masada,  kar┼č─▒n─▒zda oturan birisiyle konu┼čuyormu┼č gibi konu┼čun. ─░nand─▒r─▒c─▒l─▒k katmak i├žin sesinizi y├╝kseltmek yerine derinle┼čtirebilirsiniz.

6.   Durak: Dramatik etki yaratmak i├žin, yaz─▒da virg├╝l ve noktalar─▒n oldu─ču yerlerde durak verin.

7.   Beden Dili: Dik oturun ve ayakta konu┼čun. Telefonda konu┼čurken jest ve mimik, hatta rahat ediyorsan─▒z elinizi kolunuzu kullan─▒n. Konu┼čman─▒za canl─▒l─▒k ve dinamizm katm─▒┼č olursunuz.

8.   Canland─▒rma: Telefonda konu┼čurken, kar┼č─▒n─▒zdaki ki┼čiyi g├Âz├╝n├╝z├╝n ├Ân├╝nde canland─▒rmaya ├žal─▒┼č─▒n. Bir makineyle de─čil, bir canl─▒yla konu┼čuyormu┼č gibi olun.